Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom skog-, gräv- och schaktbranschen, reparationer och byggnationer av tunga fordon samt därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 168 | 843 | 250 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 373 | 260 | -300 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 359 | 247 | -485 |
| Årets resultat (tkr) | 359 | 247 | -485 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 403 | 1 165 | 1 378 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 168 | 843 | 250 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 373 | 260 | -300 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 359 | 247 | -485 |
| Årets resultat (tkr) | 359 | 247 | -485 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 412 | 452 | 491 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 991 | 713 | 888 |
| Tillgångar (tkr) | 1 403 | 1 165 | 1 378 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 306 | -53 | -300 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 202 | 252 | 303 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 895 | 966 | 1 376 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 403 | 1 165 | 1 378 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 31.9% | 30.8% | -120.0% |
| Soliditet | 21.8% | -4.5% | -21.8% |
| Kassalikviditet | 110.7% | 73.8% | 64.5% |
Offerdals Gräv O Transport AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Ogt Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-04.
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom skog-, gräv- och schaktbranschen, reparationer och byggnationer av tunga fordon samt därmed förenlig verksamhet.